هشدار دلسوزانه «مرکز مطالعات اندیشه وگفتگو»

خدمت علماء و روشنفکران! محققان و پژوهشگران! دانشجویان ودانش دوستان, وعموم ملت بزرگوار درتمام کشورعزیزمان! ضمن آرزوی توفیق وسلامتی برای همه, سلام ودرود خالصانه ما را پذیرا باشید.

همچنان که استحضار دارید یکی از بارزترین ویژیگیهای کشور عزیزمان ایران تنوع قومی و دینی ومذهبی است, که قرنهای متمادی در کنار یکدیگر زیسته و با افتخار همدیگر را تحمل کرده ایم بویژه پس از طلوع فجر انقلاب اسلامی آرزوی همزیستی مسالمت آمیز بیش از بیش رنگ روشن تر گرفت و همگان بویژه اهل سنت با تمام ملاحظات و اختلافهای موجود و حتی تحمل ظلم وستم, بر امر همزیستی  مسالمت آمیز اصرار ورزیدند و هرگونه تبعیض قومی و مذهبی را تحمل کردند و بدترین اهانتها را نادیده گرفتند تا اینکه بافت سیاسی و اجتماعی کشور و تنوع زیبای قومی و مذهبی آن با حفظ ارزشها و احترام متقابل باقی بماند البته شخصیتها وجناحهای مختلفی نیز این نیاز را احساس نموده و در این راستا تلاشهای هر چند کمرنگی انجام دادند.

اما متأسفانه کسانی در این کشور وجود دارند که گویا سوگند خورده اند همه چیزشان را در راه ایجاد تفرقه و اختلاف و تضعیف شیرازه اخوت و شهروندی و گام زدن در کژراهه غلو و افراط هزینه کنند, و با کاشتن بذر نفاق و تفرقه و اختلاف به گمان خودشان به عقیده شان خدمت نمایند!!.

غافل از ینکه انحصار طلبی و تکروی و تک جناحی و تک مذهبی اگر عملا امکان پذیر می بود در طول تاریخ عملی شده بود و قرامطه و فاطمی ها و آل بویه و صفویها این کار را کرده بودند, اما تجربه و تاریخ ثابت کرده که غالیان و افراط گرایان تیشه به ریشه خود زده اند,  و قطار تمدن تسامح و گذشت و میانه روی و سعه صدر و احترام به رسالت انسانی وارزشهای والای اخلاقی قهرا به سیر طبیعی خود ادامه خواهد داد و آنکه در نهایت خسارت و زیان خواهد کرد همین و افراط گرایان و غالیان و تندروان خواهند بود.

پس انتقام جویی و زنده کردن و زنده نگهداشتن عوامل و انگیزه های قتل ودشمنی نه تنها به جامعه بشری خدمت نمی کند که بدترین و سیاه ترین لکه ها را بر دامن افراط گرایان وپیشانی غالیان وکژ اندیشان حک می کند.

آری سروران! شگفت انگیز است که کشور عزیزما و در عصر علم و تمدن وتکنولوژی وعصرگفتگو و زدودن کینه ها و چالش ها و عصر تحقیق و پژوهش و احترام به بحث و تحقیق علمی, هنوز هستند کسانی که آب به آسیاب دشمن می ریزند و دانسته یا ندانسته به خدمت دشمنان اسلام و بشریت مشغولند.

مرکز مطالعات اندیشه و گفتگو به عنوان یک نهاد فرهنگی از همه شما سروران و عزیزان گرامی التماس می کند که به هر نحو ممکن سعی کنند جلو افراط گرایی مذهبی  را بگیرید و نگذارید ملت عزیزمان عوض پرداختن به علم و دانش و تحقیق و پژوهش و ترویج فرهنگ گفتگو به خشونت فکری وعقیدتی و ترویج فرهنگ کهنه انتقام روی آورند.

جامعه اهل سنت ایران با همه ظلم و اجحافی که تحمل کرده بویژه علماء و روشنفکران مصمم اند که بر اساس احترام متقابل و تسامح و گذشت و زندگی مسالمت آمیز از هرگونه تحریک و فتنه جویی دوری نمایند.

اما شگفت انگیز است که بعضی ها بر سر تیز رفتار کردن و سربخشیدن به قطار انتقام باهم رقابت دارند!! که اقلیت ستمدیده اهل سنت که بر اساس سوژه های مغرضانه و برنامه های کینه توزانه انگ وهابیت را به آنان می چسپانند, چگونه باید بیش از پیش مورد ستم قرار گیرند؟!!.

گویا آنچه تا کنون طی سه دهه اخیر علیه جامعه اهل سنت اعمال شده  از قتل و کشتار و اعدام و زندان و شکنجه و تخریب شخصیت و اهانت و محرومیت و فشارهای مختلف دینی و عقیدتی و قومی و فرهنگی و سیاسی و اجتماعی و اقتصادی روا داشته شده هنوز کم است که افراط گرایان و غالیان صفوی منش بر سر مسابقه اعمال ظلم و ستم مضاعف همدیگر را ملامت میکنند!! وبه عناوین مختلف بر سرورانشان فخر می فروشند و هنر نمایی می کنند که ما قدرت و توان بیشتری در جهت ایجاد تفرقه و اختلاف داریم وعجب است که اینگونه افراد از قبر و قیامت و حساب و کتاب  هم سخن می گویند!!.

سایت به ادعای خودشان مستقل شیه نیوز: یکی از جناحهای آتش افروزی است که طی سالهای گذشته پرچم نفاق و تفرقه افکنی و کینه توزی را بر افراشته و شعار نحس و متعفن لعن و نفرین بر صحابه و یاران پاک رسول الله (صلی الله علیه و آله وسلم و رضی الله عنهم اجمعین)  را همواره به عنوان شعار ثابت در پایین صفحه اول سایت شان درج کرده اند

بهانه نگارش این مطالب, نامه سرگشاده ای است که چندی پیش به قلم سر دبیر آن مسعود بحرینی انتشار یافت تعجب این است که همین آقای سردبیر چندی پیش در کنار حجة الاسلام قزوینی مسؤل سایت تفرقه افکن ولیعصر در نشستی که با جناب مولوی عبدالمجید مرادزهی و تعدادی دیگر از مسؤلان سایت سنی آنلاین ارگان حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان داشتند چنان امر و نهی میکردند که گویا از سوی دادستان کل موظف شده اند دیگران را ارشاد فرمایند و استدلالهای شان هم عجیب بود که مثلا شما چرا فلان سایت را لینک کرده اید که در آن سایت مطالبی وجود دارد که به قول آقایان تفرقه انگیز است!!.

در همان لحظه سایت ولی عصر73 سایت را جزء پیوندهای خودش داشت که هر کدام آنها برای آتش کشیدن کشوری کافی بود!!. به صرف نظر از خود سایت  ولیعصر که جز تفرقه افکنی و شایعه سازی  و دروغ پراکنی  و تناقض بافی کار دیگری ندارد.

و اما سایت مستقل شیعه نیوز! که در هنگام ملاقات شعار دائم خود یعنی اللهم العن …  راحذف کرده بود گویا کارنامه تفرقه افکنانه خودش را نمی دید و فکر می کرد بقیه هم نمی بینند!!.

اینک در نامه سرگشاده خودش جناب بحرینی درد دل فراوان کرده که مفاد کلی آن این است که چرا بقیه رقباء در مسابقه از بین بردن اهل سنت (= وهابیت) به سلیقه ما با صدای بلندتر احترام نمی گذارند, و سهم ما را کمتر از حق ما می دهند!!.

در حالی که ما بیش از بقیه ترویج لعنت به پاکترین أولیاء ودوستان خدا یعنی صحابه رسول الله (صلی الله علیه و آله وسلم) می کنیم و بیش از بقیه تخم اختلاف و تفرقه و کینه و دشمنی می کاریم و علیه بیست میلیون اهل سنت ایران و بیش از90% اهل سنت جهان دروغ پردازی و شایعه پراکنی میکنیم.

هشدار ما این است که برای نجات اسلام و ایران و عزت امت اسلامی  و سرفرازی ملت ایران اگر جلو این افراط گرایی و تفرقه افکنی گرفته نشود پیامدهای خطرناکی کشور ما را تهدید می کند و به تعبیر قرآن کریم چقدر رسا و جالب است که (واتقوا فتنة لاتصیبن الذین ظلموا منکم خاصة) (ازفتنه ای بترسید که تنها به ظالمان نخواهد رسید).

به امید آنکه عقلای ملت قبل از اینکه فرصت ازدست برود آتش فتنه را خاموش نمایند.                                                                والسلام علی من اتبع الهدی

Advertisements

4 پاسخ to “هشدار دلسوزانه «مرکز مطالعات اندیشه وگفتگو»”

 1. رضا Says:

  اولا باید بدانید که امکانات داده شده به اهل سنت خارج از حد ایشان و خارج از انصاف است و دولت و مجلس خیلی دارند ا به اینها امتیاز می دهد ولی اگر دستت رو هم عسل کنی و توی دهن اینا بگذاری اینها کفران نعمت می کنند بحث تفرقه نیست بحث این است که اهل سنت حدود خود را باید بشناسند و یا در یک بحث عمیق شرکت کنند و یا علمای شیعه را منکوب کنند و یا اگر شکست خوردند تغییر مذهب دهند و مسلمان واقعی شوند و شاید دولت به امید هدایت این گروه به ایشان لطف بیش از حد می کند که به نظر من این لطف شناخته نخواهد شد

  • علی Says:

   فکر می کنم منظورتان از امکانات تخریب مساجد اهل سنت باشد یا ترور و مسموم کردن علمای ایشان توسط سربازان گمنام امام زمان، شما ظاهرا در ایران زندگی نمی کنید و یا اینکه خودتان را به خواب زده اید، شما اجازه چاپ کتاب را به ایشان نمی دهید و حتی سایتهای اینترنتی ایشان را فیلتر می کنید و حتی در شهرهای بزرگی چون تهران و اصفهان اجازه ساخت مسجد به ایشان نمی دهید، مگر ولی امر مسلمین جهان رهبر شما نیست؟ پس چرا به این جمعیت زیاد مسلمین در پایتخت خودش یک مسجد نا قابل را نمی دهد، خجالت بکشید از این سخنان بی پایه و اساس

 2. رضا Says:

  به نظر من رفتار شاه پهلوی باایشان در خورشان بوده نه رفتار این دولت

 3. رضا Says:

  آیا صحابه رسول خدا که در حضور خود پیامبر یکدیگر را لعن می کنن یا دست به قتل خلیفه رسول خدا علی ابن ابی طالب می زنند مثل ابن ملجم پک هستند اگر این طور است کفار قریش به مراتب از اینها بهترند آیا هیچ در مورد اعتقادات خود فکر کرده اید – با عنوان صحابه رسول خدا که نمی شود هر خلافی کرد و باز هم پاک ماند اخوی


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

 • مجموعه تالیفات استاد در یک فایل

  مجموعه تالیفات استاد

  مجموعه کتب ترجمه شده توسط استاد در یک فایل

  مجموعه ترجمه های استاد

  مجموعه مقالات استاد در یک فایل

  مجموعه مقالات استاد

  مجموعه تالیفات و ترجمه ها و مقالات استاد در یک فایل

  مجموعه تالیفات و ترجمه ها و مقالات

 • %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: