زرنگی کردن از نظر شما به چه معناست؟ / به كوشش آيت الله بي بي سي خلاصه و ويرايش و اضافات و افاضات! عبدالله حيدري

از قدیم گفته اند :»اگر زرنگ نباشی کلاهت پس معرکه است». در رفتارهای اجتماعی زرنگی، رفتاری است که در مورد درستی یا نادرستی آن، نظرهای متفاوتی وجود دارد.

زرنگی کردن از نظر شما چه معنایی دارد؟.

عده ای زمانی احساس زرنگی می کنند که قوانین رانندگی را رعایت نکنند، برخی بالا بردن قیمت اجناس در زمان فروش را زرنگی می دانند و کم نیستند جوانانی که در رابطه با جنس مخالف عقیده دارند باید زرنگ بود تا عقاید خود را به طرف مقابل غالب کرد.برخي عمامه داران حوزه های علمیه نيز با زحمت و تلاش فراوان توانستند زرنگی خود را به اثبات برسانند و بیوه های شهدا را از تنهایی در بياورند.

آیا «زرنگی کردن» با این تعریف کار خوبی است ؟

موضوع زرنگی را آرین از شیراز پیشنهاد کرده بود:» همه به من می گویند آدم باید زرنگ باشه! و در توصیف زرنگی دروغ گفتن و فریب دادن و تقلب کردن را نشان می دهند.»

آیا فریب دادن دیگران، دروغ گفتن و از اعتماد مردم سوء استفاده کردن برای رسیدن به هدف را می توان نشانه زرنگی محسوب کرد؟ برنامه نوبت شما(بي بي سي) در روز سه شنبه 26 آبان (17 نوامبر)، به این موضوع اختصاص داشت.

اينك خلاصه نظرات شرکت کنندگان را ملاحظه فرمایید. (اینجانب عبدالله حیدری که قبلا نتوانسته بودم نظر بدهم اینک نظرات مرا اضافه می کنم:)

· زیرکی ز ابلیس وعشق از آدم است
· زرنگی يعنی چابكی و سريع عمل کردن . ولی در فرهنگ ما زرنگی به معنی كلاه سر ديگران گذشتن و از طريق راههای نامشروع به هدف رسيدن بيشتر معنی ميدهد مثلا ملت بيچاره ایران را با زرنگی سوار شدن و جان و ناموسشان را به نام صيغه و مالشان را به نام خمس گرفتن و تصاحب کردن و مردم سنی بی خبرسایر کشورها را که از انحرافات عقیدتی و خرافات مذهب شیعه بی خبرند را به نام وحدت و تقریب به دام این مذهب انداختن! که به نظر کارشناسان داخل حوزه این بهترین اخلاق وسودمند ترین روش در یک جامعه انسانی سالم است!!!.
· زرنگ بازى، پديده پنهانى نيست. همه ما كسانى را می شناسيم كه سعى میكنند به روشى غيرمعمول و با تكيه بر مهارتهايى كه چندان به لياقت و كاردانى وابسته نيست، از پل هاى ترقى بالا روند. اينجا لازم است افاضه شود که نظر دهنده به خطا رفته! مگر تقلبی به این بزرگی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری بدون مهارت ممکن است؟! البته فقط با دروغ پنج در صد شیعه را پانزده در صد نشان دادن زرنگی نمی خواهد فقط پررویی کافی است!! .
· اخيرا در تحقيقات روانکاوی(خارج از حوزه هاي علميه) هوش انسانها را به دو دسته تقسيم کردند. هوش خدايی و هوش شيطاني. هوش خدايی به نوعی از خلاقيت و نوآوری که با تفکر بسيار طبيعی همراه است. در صورتيکه هوش شيطانی يک نوع بازی با اطلاعات(= معلومات و نه آن سيستم معروف و مخوف نام آشنا!!) و نتايج برای پيشبرد هدف از پيش تعيين شده است. و زرنگی از اين نوع هوش شيطانی است. لزوما هوش شيطانی چيز بدی نيست (ظاهرا ايشان با كسي يا كساني از داخل حوزه مراودت دارند!). هم ميتواند در راه مثبت بکار گرفته شود و هم در راه منفي.
· در ایران زرنگی مترادف دروغ گفتن ،فریب ،کلاه برداری و دور زدن قانون است يادمه در مدرسه به بچه درس خون ميگفتند زرنگ،آن زمان واژه زرنگ کلمۀ قشنگی بود و آدم به خودش ميباليد که بهش ميگفتند زرنگ.ولی حالا معنی اين کلمه عوض شده واگر به کسی بگی زود ناراحت ميشود و ميخواهد از خودش دفاع کند،مثل معنی: سودجو ، کلاهبردار ، رياکار ، دورو ، چاپلوس ، آب زيرکاه ، ملوٌن ،…اما در نهايت آدم زرنگ ته چاهه، باور نميکنيد؟ از احمدی نژاد بپرسيد!(بايد منظر ماند!!)
· زرنگي امروز ديگر واژه ي مثبتي نيست. زرنگي امروز يعني تقلب كردن يعني كلاه گذاشتن سر ديگران. هر بار كه كسي زرنگي ميكند يعني يكبار هم در حق كس ديگري اجحاف ميشود. پس جامعه اي كه در آن زرنگي مد شد مردمش بايد هر لحظه منتظر آن باشند كه سر خودشان هم كلاه برود.
· زرنگي امروز ديگر واژه ي مثبتي نيست. زرنگي امروز يعني تقلب كردن يعني كلاه گذاشتن سر ديگران. هر بار كه كسي زرنگي ميكند يعني يكبار هم در حق كس ديگري اجحاف ميشود. پس جامعه اي كه در آن زرنگي مد شد مردمش بايد هر لحظه منتظر آن باشند كه سر خودشان هم كلاه برود. .(كاش مي فهميدند كه اگر آدم نشوند آن دنيا چه بلایی سرشان خواهد آمد).
· زرنگی کردن در ايران يعنی تقلب کردن! فرهنگ ايرانی کماکان يک فرهنگ بيمار و آلوده است و تقلب يا بقول بعضيها زرنگی کردن، بسيار رايج شده. پس آخوندها تنها مقصر نیستند!
· زرنگی یعنی مدیریت زمان، کسی که بتواند از تمام ارزش ها درست استفاده نماید. کسی با برنامه زندگی نموده و همیشه پیشتاز باشد. نه کسی که با کوبیدن دیگران و یا با پایمال گردن حقی و یا اقدام نادرستی نا بجا پیش رود. به عبارتی کسی که همیشه آن لاین بوده و به لحاظ درست برنامه ریزی همیشه به همه کار می رسد و از زمان جلو بوده و وقت آزاد نیز دارد.ارزشی عمل کردن در همه جای دنیا پسندیده است. كاش همه مثل شما فكر مي كردند.
· به نظر من زرنگی دو نوع است. زرنگی مثبت زرنگی منفی زرنگی مثبت به اين معنی که در بعضی کارا لازم وضروری است که انسان از خود زرنگی نشان بده مثلا زرنگی در رقابت اموزش وتحصيل که اين زرنگی دلپذير وقابل قدر است. زرنگی منفی اينست که از نظر طرف مثبت بوده ولی به نظرديگران زشت وقابل قبول نيست مثلا جلو رفتن از صف و يا دخالت به هرکار که مربوط به او نباشد و در بعضي مواقع خود را جلوه دادن به ديگران است.
· دروغ گفتن و فریب دادن دیگران یک راه غیر معقول است برای رسیدن به هدف (اگر به حرف شما عمل شود باید حوزه های علمیه و مراکز تبلیغی شیعه تعطیل شود چون از راه راست تبلیغ مذهب شیعه جزو محالات است! یا دقیق تر بی نتیجه و محتوم به زوال است) ولی چه خوب است برعکس از راه معقول که آن است راستی و صداقت به هدف رسید.
· پيشنهاد مي كنم كه از نظرات «دكتر محسنيان راد» نويسنده كتاب «ريشه هاي فرهنگي ارتباط در ايران» در اين برنامه استفاده كنيد، ايشان در اين كتاب در مورد ريشه هاي تاريخي اين رفتار(زرنگي) در ميان ايرانيان سخن گفته است.
· زرنگی بستگی داره به طرف مقابلت . خوب مسلمه هر چی طرف مقابل نا آگاهتر باشد و حقوق خود را نداند هر کسی میتونه سرش رو کلاه بذاره(مثل زرنگی دعوتگران شیعه که از سادگی و بی خبری بعضی اهل سنت از مذهب شیعه و شگردهای این دعوتگران فریب دروغهای آنها را می خورند و باور می کنند که اینها براستی داعی وحدت هسنتد!) .
· چندین سال پیش ضمن بحث و گفتگوی پرسروصدایی، با پر مدعایی به دوستی گفتم هرگز در عمرم کلک نزده ام واو در کمال خونسردی گفت این بزرگترین کلکیست که زده ای. به نظر من بزرگترین زرنگی صداقت ورفتار صادقانه است که البته این روزها جایی در اجتماع ما ندارد.(نكنه بشوند!)
· زرنگ بودن یعنی(دكتر)کردان!! بپرسید چگونه از کجا و با کدام روشهای شناخته شده استاندارد دکترا گرفته(!!!!).
· آخه ما اندر خم یک کوچه ایم تو این مملکت زرنگ بودن و نبودن تفاوتی نداره … مطیع بودن شرطه(!!!!!)
· درایران سالهاست ازخرافه پرستی بسیاری ازمردم سواستفاده کرده وبا صندوق صدقه اخاذی میکنند!!.اگر اخاذی شرعی هم ننباشد پس سود مذهب شیعه برای آیات عظام چیست؟!
· زاغ از فرط زرنگی گ {مدفوع} ميخورد. اشخاص که به نظر خود زرنگ هستند در واقع بر عکس ميباشد.(حواسمان پرد بو نفهمیدیم چی گفت!!) اما زرنگی به مفهوم واقعی يعنی تيزهوشي، رندی وشکار فرصت های طلايی ،که همه آنرا می پسندند .
· با طرح اين سوال ياد موضوع انشاء در مدرسه افتادم كه ميپرسيدند علم بهتر است يا ثروت، در حالى كه مداد نداشتيم همان انشاء را بنويسيم ،مينوشتيم علم بهتر است ،خوب ميدانستيم(!!!) كه ثروت از همه چيز بهتر است ولى دروغ ميگفتيم چون به ما دورغ ياد داده بودند وما با اين دروغ خيال انگيز بزرگ شديم بدون اينكه زرنگ باشيم رفتيم سراغ علم و اينكه زرنگى نكيم وسرمان بى كلاه ماند زرنگها و ثروت مندان نانشان در روغن است وما هنوز دنبال خيال بافى(نكنه رفتي حوزه و آخوند شدي همشهري؟!!!).
· زرنگی به این مفهوم نیست کسیکه فریب دهنده ودوروغ گو باشد زرنگی به کسی اتلاق می شود که همیشه ازفرصت ها ولحظه های زندگی خود لذت برده که موجب رستگاری دارین شود بنابرین آدم زرنگ همیشه فکرش به آینده زندگی اش است چطور می توان یک شغل خوب ومحبوب خوب پیدا نمود که منجر به یک زندگی مملو ازمحبت وصمیمت در بین خانواده واجتماع شود.(آفرين دكتراي كردان مال شما ايشان برود حوزه فيضيه قم)
· در افغانستان به اشخاصی که زرنگی میکنند «چهارصدوبیست» و یا «چالاک» میگویند.(420 ؟!!)
· وقتيکه چيزی به سختی بدست مياد بعضی از ادمها برايش با کلک وارد مشوند ممکنه گاهی اين افراد موفق شوند ولی اخرش سرشان به زمين مافته . به نظر من زرنگی يک نوع سو استفاده از يک موقعيتی است که گاهی طرف به خاطر اين خصوصيات خيلی چيزها را از دست ميدهد مثل سو استفاده عالم نماهاي حوزه از نام و لباس روحانيت.
· مقوله بسیار خوبی را برای شناخت نسبی از فرهنگ ایرانی انتخاب کرده اید .زرنگی به مفهوم کلاه سر دیگران گذاشتن در فرهنگ ایران , خوشبختانه در فرهنگ سوئدی این مفهوم به معنی خود را همرنگ و همراه کردن است . اگر به نتیجه حاصل از این دو مفهوم در ایران و سوئد توجه شود. نتیجه این عمل در ایران متاسفانه به اعتماد متقابل لطمه زده و حرکتی در نهایت ضد جمع یا جامعه است و نتیجه بر عکس در سوئد به اعتماد جمع و جامعه کمک میکند . . به سوئد هم پیشنهاد کنید حوزه باز کند!!!.
· کسی که به شخص دیگری چیزی بگوید که خود بدان باور نداشته باشد مثل تبليغ و سخنراني و درسهاي آخونده و روحاني نماهاي شيعه!! ارزش وجودی او از ارزش یک شی پایین تر است و به قول شاملو گاهی حقیقت از دروغ فریبنده تر است . فکر کن . باز هم . ما همه دروغ می گوییم و در قبال آن لبخند می زنیم . هر روز . ما همه دروغگوییم . کار من وتو همین است .
· وازه های «زرنگ» و»زرنگي» دو مفهوم مجزا هستند که به دليل نزديکی ساختاری با هم قاطی ميشوند. زرنگ بودن به معنای يرتلاش بودن و تنيل نبودن اما زرنگی به معنای حقه بازی کردن و سر ديگران گلاه گذاشتن است( كاري كه امروز علماي شيعه در جهان مي كنند!! كه به ظاهر از وحدت و اتحاد و تقريب صحبت مي كنند اما در واقع كارشان نشر تفرقه و دروغ و كينه و اختلاف است!!) متاسفانه مفهوم دوم در ايران به شدت شايع شده و نمونه های بارز آنرا در نحوه پردازش دروغنامه «ايران» و خبرگزاری ح.ا. «ايرنا» می توان به وضوح ديد. حتما دست اندرکاران اين دو موسسه اين کارها را زرنگی ميدانند. داستان مصاحبه با خانواده مرحوم ترانه تقوی را همه به ياد داريم. به اين کار ميگويند زرنگي.
· بیشترخدعه را بجای زرنگی گرفته اند که فکر میکنم درست نیست. اما حالا درجامعه جا افتاده به امید محو آن هستیم. من درین مورد به این شعر حضرت بیدیل ودیگر مقوله اکتفا مینمایم

زمانه بـه برکـشد کـج روشانرا هرآنکه راست رود خار چشم افلاک است

ویا دروغ آدمی را کند شرمسار دروغ آدمی را کند بی وقار

و میگویندکه دروغگوحافظه ندارد برای چنین اشخاص متاسفم.

· انگيزه و هدف شخص از زرنگی به نحوی کسب موقعيت و منافعی ميباشد که اصلا استحقاق انرا ندارد( عينا مثل جايگاهی که عالم نماهای فریبگر برای خودشان با دروغ و نیرنگ به نام خدا و دین بدست آورده اند). در نهايت ادم زرنگ به شيوه هائی متوصل ميشود که با اصول و ارزشهای انساني مطابقت نداشته( شكل شرعي و رسمي اش تقيه). و شخص زرنگ اساسا فاقد اصول وقار بزگواري ميباشد . و روش افرادی ازين دسته کلمه زيبای زرنگ را نيز منحوس ساخته است.
· نمونه بارز زرنگی داستان سی ساله حکومت ولايت فقيه و مهرهای اصلی ان ميباشد و جواب به سئوال اقای ارين از شيراز ميباشد. البته اين داستان بيش از هزار سال دنباله دارد. بعنوان شاهد بيت زير را که ابر مرد فردوسي هزار سال پيش سروده است برايشان مينويسم و قضاوت با خودشان.

زيان کسان از پی سود خويش بجويند و دين اندر ارند پيش.

· به طور کلی‌ به نظر من زرنگ کسی‌ نیست که با استفاده از حق مردم در زندگی‌ به جلو پیش بره (خوشبختانه روحانيت شيعه كاملا اين اصول را رعايت مي فرمايد!!!). زرنگی یعنی‌ اینکه بدون ضرر زدن به مردم یا خوردن حق دیگران از موانع به راحتی‌ عبور کنی(ماشالله خيلي مراعات ميكنند و به راحتي عبور مي كنند!!!)‌. اگر غیر از این فکر کنی‌ مطمئن باش که تمام به قول خودت زرنگی‌ها را پس خواهی‌ داد.
· با سلام:کلمه زرنگ بنظر من توسط ادمهای حقه باز و شارلاطانهائی توليد شده است،تا علاوه بر توجيه خلافکاريهای خويش انسانيت ديگران را به انحراف کشيده و سفسطه کنند(حواست جمع باشه!!!!). وگرنه مگر خصيصه انسانی جز با محک راستی و شفافيت با اين جورکلمات قابل تعريف است. وقتی انسانيت و انسان بودن اصل باشد نيازی به اين صفات ساختگی شيادين تاريخ نيست که بدنبال موجه نمودن منافعی خاص مطرح گرديده است.
· مثل چوپان دروغگو چوپان درغگوئی بودکه اهل روستا را فريب ميداد…..
· ما متأسفانه «زرنگی» را با «رندی» و «پدر سوختگی» و «دروغگویی» و «تقلب» اشتباه می گیریم…وقتی در این رژیم خشک مذهبی « رندی و پدر سوختگی و دروغگویی و تقلب» در زیر «پرچم اسلام» سر لوحه زندگیمان می شود چگونه می توان از مردم چیز دیگری توقع داشت… !!؟(ضد انقلاب و دشمنا اسلام!!).
· خبر بد اینکه این پدیده ی زشت، زرنگ بازیهای این سی ساله، حتی بخارج هم صادر شده…نمونه ی چماقداریهای سازماندهی شده ی اول انقلاب بانام مردم:عده ای با سپردن تعهد،مجوز یک تجمع را میگیرند تا نظراتشان را برای هوادارانشان بیان کنند،عده ای زرنگ!؟ با نام آزادی میآیند دراین تجمعات،ازاین فضا استفاده، فلایرهای تبلیغی مخالف خود را، با نام آزادی پخش،جو را به هم میریزنن…ازآنطرف همینها با نام مثلازندانیان سیاسی و فرزندانشان، جلسه میگذارند وقتی میروی می بینی از موضوع خبری نیست آمده اند تاعقایدخودرا تبلیع کنند(!!!!!).
· توانا بود هر که دانا بود- ز دانش دل پیر برنا بود. حالا به نظر من زرنگ کسی است که به ترفندهای روزمرهً سودجویان شیاد آگاهی داشته و به آنان اجازهً سوء استفاده از خود و کشورش را ندهد و لازمهً آن نیز آزادی جهت آگاهی و آشنایی به آداب و شیوه های فرصت طلبان گرگ صفت در لباس میش است.
· اما در نهایت صداقت و انسانیت برنده است . زیرا پیشرفتهای امروز و صلح و ثبات و دست آوردهای مهم و تاًثیر گذار جامعهً بشری محصول همان صداقت و انسانیت شخصیتهای مهم تاریخی است. و دولتی زرنگ است که بتواند شکم مردم خود را سیر کند. آدم زرنگ بجايی نميرسد. از قديم گفتند دست رو دست بسيار است. بقول آمرکاييها صداقت بهترين سياست است. امريكاييها هم در راستگویی خیلی پیش قدمند!!!!.
· زرنگی کمابيش در همه انسانها و جانداران بصورت ذاتی وجود دارد شرايط ومحيط می تواند در صد زرنگی را کم و زياد کند . مجموعا غلو ريشه در خود کم بينی دارد .انچه که با نيرنگ بدست می ايد حقی ضايع شده است و زمينه انتقام را در بازنده بيدار می کند. كاري كه شيعيان حاكم با اهل سنت مي كنند دستشان درد نكند اگر اينها با ظلم و ستم شان اهل سنت را بيدار نمي كردند حالا حالاها بيدار بشو نبوديم.
· چاه کن هميشه ته چاه است !.
· در باطن ما انسانها يک حسابگری وجود دارد به نا وجدان.اگر حتی با دروغ وريا جلو بريم ولی اين وجدانمان است که به ما از درون يادآوری ميکند که کار خوبی نکرديم. عصبانی و پرخاشگر ميشويم و خوابهای خوبی نخواهيم داشت. مطمئنن پيشرفتهای ظاهری وجود دارد ولی رضايت باطنی بالاتر است. انسان صادق و پاک شناخته خواهد شد واز عزت بالائی بهره خواهد. آنانی که ظلم ميکنند خود ميدانند و خود از خود فرارميکنن. کردار، پندار گفتار نيک.اگر مثل بعضی ها وجدانشان مرده باشد علاج چیست؟!.

Advertisements
نوشته شده در حواشی. Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

 • مجموعه تالیفات استاد در یک فایل

  مجموعه تالیفات استاد

  مجموعه کتب ترجمه شده توسط استاد در یک فایل

  مجموعه ترجمه های استاد

  مجموعه مقالات استاد در یک فایل

  مجموعه مقالات استاد

  مجموعه تالیفات و ترجمه ها و مقالات استاد در یک فایل

  مجموعه تالیفات و ترجمه ها و مقالات

 • %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: