روز دانشجو، دغدغه ها و انتظارات دانشجویان اهل سنت

ابتداء این روز مهم تاریخی را به تمام دانشجویان عزیز کشور تبریک عرض می کنیم چه دانشجویان فعلی، چه سرورانی که در گذشته دانشجو بوده اند و چه عزیزانی که در آینده دانشجو خواهند شد و از خداوند متعال و منان آرزو داریم که محبت علم و دانش را در قلب همه مان جای دهد و ما را جزو کسانی بگرداند که از علم و دانش در راه خدمت به انسانیت و ملت و کشور عزیزمان و در راه تعالی دانش و تمدن بشر بهره بگیریم.

اهل سنت که حداقل 20 در صد کل جمعیت کشور را تشکیل می دهند، و تمام شهروندان ترکمن و اکثریت قاطع شهروندان کرد و بلوچ و بخش قابل ملاحظه ای از شهروندان فارس و عرب و ترک کشورمان افتخار پیروی از مذهب اهل سنت را دارند متأسفانه از لحاظ مذهبی وسیاسی وفرهنگی و اجتماعی و اقتصادی حتی از اقلیت های دینی کشور نیز با محرومیت بیشتری روبرو هستند و تبعیض هایی که علیه اهل سنت اعمال می شود به هیچ وجه قابل مقایسه با اقلیت های دینی کشور نیست!(احتمالا بهائیان که یک فرقه انشعابی از شیعیان افراطی هستند فشار بیشتری تحمل می کنند).

محرومیت فرهنگی جامعه اهل سنت به گونه برنامه ریزی شده و ممتد از اول انقلاب تا کنون ادامه دارد اما به طور خلاصه دعدغه های قشر دانشجوی اهل سنت را بر می شمریم.

به عنوان مقدمه باید اضافه کنم که با وجود اینکه قانون اساسی کشور (با همه اجحافات و نواقصی که دارد) بخشی از حقوق اهل سنت را پذیرفته است که بر اساس آن می بایست اهل سنت از حقوق سیاسی و مذهبی و فرهنگی مساوی و یکنواختی با سایر شهروندان عزیز برخوردار می بودند اما متأسفانه چنین نیست بلکه مشکلات عموم اهل سنت و از جمله مشکلات قشر تحصیل کرده و فرهنگی و دانشجو همواره روبه افزایش است و هر روز به کمیت و کیفیت این مشکلات افزوده می شود. خلاصه آنرا بر می شماریم:

1- از اولین کلاس ابتدایی تا آخرین مراحل دانشگاه یک محصل و دانشجوی اهل سنت احساس می کند محیط درس و کلاس با او به عنوان یک بیگانه برخورد می کند از معلم و فراش گرفته تا مدیر مدرسه و بازرس و راهنما وغیره یک تبعیض آشکار اجتماعی که ناشی از آموزشهای غلط محیط خانواده و کلاس و مدرسه و جو عمومی کشور است کاملا مشهود است.
2- از اولین مرحله تا آخرین مراحل تحصیلی فرزند اهل سنت با آرامش و اطمینان نمی تواند در محیط تحصیل مطابق عقیده و مذهب فقهی خودش نماز بخواند اگر چه رسما ممنوع نیست اما جو حاکم و دخالت های افراد متعصب رسمی و غیر رسمی کاملا آنها را زیر فشار قرار می دهد.
3- در تمام دوران تحصیل جو عمومی تمام مراکز تحصیلی و دانشگاهی بر علیه اهل سنت است لذا علاوه بر اینک معلمان و اساتید سرکلاس گزافه گویی می کنند و علیه اهل سنت و عقاید حقه آنان دروغ و تهمت جعل می کنند بسیاری از افراطیهای متعصب نیز خود را مبصر و رئیس هر دانسجوی اهل سنت می دانند وهمواره به مناسبت و بدون مناسبت علیه اهل سنت جو سازی می کنند و با تحقیر و تبعیض سعی در منحرف کردن و به تعبیر خودشان به استبصار کشاندن دانشجویان اهل سنت دارند.
4- برنامه درسی و کتابهای رسمی در تمام مراحل کاملا بر خلاف معتقدات اهل سنت است و به هیچ عنوان نویسندگان این کتابها عقاید اهل سنت را نه تنها مراعات نکرده که علنا به آن تاخته اند بخصوص در کتابهای دینی و تاریخ علنا علیه اهل سنت و مقدسات آنان جبهه گیری کرده اند و عواطف و احساسات اهل سنت را به شدت پایمال نموده اند.
5- تقریبا در تمام مراحل بویژه مرحله ورود به دانشگاه تبعیض و گزینش آشکار است. علاوه بر اینکه خود پرسشهای کنکور به امتحانات حوزه علمیه قم شباهت آشکار دارد اگر دانشجوی اهل سنت با مدارا از فیلتر کنکور عبور کند بازهم ممکن است در فیلترهای مختلف دیگر مانند بسیج و کمیته و بهزیستی و بخصوص مصاحبه های حضوری که غالبا توسط یک هیئت روحانی شیعه برگزار می شود و شباهت زیادی به به یک بازجویی جنایی دارد رد شود زیرا در این مصاحبه علنا می پرسند مذهبت چیست شیعه هستی یا سنی؟ بسیاری هم می پرسند مسلمانی یا سنی؟! حتی اگر از این مرحله هم بگذرد باز فیلتر حراست دانشگاه شمشیر مسلطی برگردن هر دانشجوی سنی است.
6- لذا امروز از چهار میلیون دانشجوی کشور که به تناسب آمار اهل سنت می بایستی حداقل 20 درصد آن یعنی حدود 800 هزار اهل سنت باشند با اینکه آمار دقیقی در دست نیست تصور نمی شود که حتی یک چهارم این عدد هم وجود داشته باشد! این تعدادی هم که توانسته اند به دانشگاه راه پیدا کنند بیشتر در دانشگاههای آزاد هستند که غالبا به جهت پولی بودن که یک هزینه سنگین چند میلیون تومانی بر خانواده فقیر اهل سنت تحمیل می کند فیلتر کمتری اعمال میشود و شانس کاریابی نیز تقریبا نزدیک به صفر است! اینهمه ظلم و ستم و بی عدالتی را به کجا باید شکایت کرد. کدام نهاد است که به این دردهای جامعه و دانشجویان اهل سنت توجه و رسیدگی کند؟!.
7- دانشجویان اهل سنت نیز که خود را بخش لا ینفکی از جامعه دانشجویی کشور می داند از داشتن هرگونه تشکل سیاسی و فرهنگی و حتی یک خبرنامه داخلی محروم است آیا می توان انتظار داشت که تا 16 آذر 89 حد اقل یک ماهنامه دانشجویی و یک خبرنامه داخلی سرتاسری داشته باشند که بتوانند از اخبار یکدیگر آگاه شوند؟!.
8- آیا می توان انتظار داشت که گزینه مذهب و فیلترهای تبعیض آمیز دیگر را از مصاحبه حضوری دانشگاه حذف کنند تا هر دانشجوی شهروند به صرف نظر از اینکه چه دین و مذهبی دارد بدون دغدغه بتواند وارد دانشگاه شود.
9- آیا می توان انتظار داشت که فشار های شیعه گری و سنی زدایی و تبلیغات گسترده مذهبی از دوش جامعه و دانشجویان اهل سنت برداشته و از برنامه دانشگاها و سایر مراکز آموزش حذف شود؟
10-آیا می توان انتظار داشت که کار شکنی ها و حوصله شکنی ها و موانع مختلف از سر راه دانشجویان اهل سنت بویژه در مراحل کارشناسی ارشد و دکترا برداشته شود تا هر دانشجوی اهل سنت براحتی بتواند به سطوح عالی آموزشی راه پیدا کند؟!
11-آیا می توان انتظار داشت که دانشجویان نخبه اهل سنت که در کنکور و مسابقات بین المللی و بورصیه های تحصیلی خارج امتیاز می آورند و با نمره عالی در صدر جدول قرار می گیرند روحیه و عاطفه و احساسات و آینده شان با خنجر تعصب و تبعیض به خاک و خون کشیده نشود؟!
12-آیا می توان انتظار داشت که دانشجویان اهل سنت پس از فارغ التحصیلی به عنوان شهروندان عادی از فرصت های شغلی موجود کشور بدون تبعیض و گزینش استفاده کنند؟!.
به امید آن روز که عدالت اسلامی و نه مهروزی دروغین بر جامعه ایران و جهان حاکم باشد.

Advertisements
نوشته شده در مناسبتها. 2 Comments »

2 پاسخ to “روز دانشجو، دغدغه ها و انتظارات دانشجویان اهل سنت”

  1. ابوعمار Says:

    سلام بر شیخ عزیز
    مدتی نگران شما بودیم تا اینکه یکی از دوستان آدرس سایت زیبایتان را داد خوشحال شدم . الله نگهدارتان

  2. maqdesi Says:

    السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
    امیدوارم حالتون خوب باشه با این عنوان آپ هستیم:
    مقایسه حکومت خلفای راشدین با حکومت نائب امام زمان!

    در طریقه تعامل با مخالفین

    قسمت اول

    عثمان بن عفان و علی خامنه ای

    در ترازوی عدالت

    http://maqdesi.wordpress.com
    یه سر به آدرس بالا بزن
    جزاکم الله خیراً


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

  • مجموعه تالیفات استاد در یک فایل

    مجموعه تالیفات استاد

    مجموعه کتب ترجمه شده توسط استاد در یک فایل

    مجموعه ترجمه های استاد

    مجموعه مقالات استاد در یک فایل

    مجموعه مقالات استاد

    مجموعه تالیفات و ترجمه ها و مقالات استاد در یک فایل

    مجموعه تالیفات و ترجمه ها و مقالات

  • %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: